Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1311
07.08.2018р. |
Час жити або час вмирати видобутку урану в Україні?
Шахти зупиняться через безсилля влади у забезпеченні енергетичної безпеки. Пора терміново залучатися профспілкам, щоб зберегти уранодобувну галузь в державі, оскільки у наших чиновників зовсім інші пріоритети ... Досить терпіти знущання.

 

На липневих Комітетських слуханнях Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки на тему: «Ядерна енергетика України: виклики сьогодення та ризики для її майбутнього розвитку», було озвучено публічно багато цікавої інформації.

Зокрема, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський сказав: «Минулий склад НКРЕКП почав практикувати вибірковий підхід, застосовуючи для теплової генерації «індикатив», а для атомної – «затрати+». Інакше кажучи, друзям – все, ворогам – закон. На жаль, і в такому дуалізмі ведучи себе непослідовно. Якщо дійсно «затрати+», то чому ж тоді в тарифі на атомну електроенергію постійно закладаються кошти менше реальних потреб?».

У тарифі на електроенергію для АЕС з 01.01.2018, зокрема, не враховано 1,4 млрд грн на паливну програму. А це означає, що НАЕК «Енергоатом» не зможе купувати концентрат урану у СхідГЗК в повному обсязі, як передбачено чинним десятирічним контрактом між двома компаніями. Ціна на покупку уранового концентрату узгоджується Міненерговугілля і містить інвестиційну складову для розвитку вітчизняної урановидобутку. Практика колишнього складу НКРЕКП не включати у тариф кошти на виконання контрактних зобов'язань НАЕК «Енергоатом» стала просто безпрецедентним випадком, і, на жаль, реакції на це не було ні від профільного міністерства, ні від уряду України.

Які ж наслідки такої тарифної політики для уранодобувної галузі? Вони очевидні: погіршення фінансового стану СхідГЗК, не виконання виробничої програми, нестача коштів на оплату праці шахтарів і фахівців і розвиток виробництва.

Так, за підсумками 2017 року СхідГЗК скоротив виробництво уранового концентрату на 16,8% до 836,1 т порівняно з 2016 р, тобто фактично за обсягом відкотившись на середину 90-х років.

Друге ноу-хау НКРЕКП імені Дмитра Вовка полягало в тому, що Комісія раптом вирішила враховувати кошти у тарифі на покупку ядерного палива для українських АЕС, спираючись не на чинні до 2019 року тривалотермінові контракти, а на ціни на міжнародному спотовому ринку на різні етапи переділів при виробництві ядерного палива, використовуючи дані видань «Ux Weekly» і «Nuclear Market Review».

За 10 років волатильність цін на різні переділи була дуже значною, і орієнтуватися на спотові міжнародні ринки при щоквартальному перегляді тарифу для АЕС не можна однозначно, наголошую ще раз – при наявності чинного тривалотермінового контракту.

Якщо, звичайно, це не простий пошук «аргументу» від членів Комісії для «замилювання» очей, щоб не підвищувати тариф для державної компанії, яка експлуатує АЕС, і перерозподіляти гроші ринку електроенергії на користь приватної теплової та відновлюваної електроенергетики.

Продовження контракту між НАЕК «Енергоатом» і СхідГЗК після 2019 року під великим питанням. Днями на сайті «Енергоатома» з'явилося оголошення про закупівлю 1200 кг концентрату урану в 2019 році і запрошення зацікавлених компаній до переговорів.

Свої дії НКРЕКП аргументує тим, що ціна на уран на світових ринках значно нижча, ніж у СхідГЗК. Справді це так. На ринку концентрату урану пропозиція перевищує попит, і пов'язано це з тим, що Казахстан різко збільшив видобуток уранової руди за технологією підземного вилуговування, ставши лідером у світі з 24 тис. т концентрату в рік.

Собівартість видобутку за такою технологією низька. Родовища урану у нас залягають таким чином, що добути його можна тільки шахтним методом, що значно дорожче.

У світі не так багато країн, які видобувають уран. Україна входить в першу десятку щасливчиків. Ще у 2016 році СхідГЗК, єдине урановидобувне і переробне підприємство, яке працює вже більше 60 років в галузі, забезпечувало 40% потреб українських АЕС в концентраті урану. Його виробництво перевищило 1000 т.

І тут виникає питання: чи завжди економічні причини повинні бути найвагомішим аргументів у вирішенні дилеми – жити і розвиватися галузі видобутку урану в Україні чи померти?

Є радикально протилежні точки зору. Одні кажуть, що нічого страшного, закрити і по-всьому, раз це економічно невигідно, плюс різні судові темні історії навколо продажу концентрату урану.

Я ж належу до тих, хто вважає, що за будь-яку ціну галузь необхідно зберегти. Уран – стратегічна сировина, особливо в країні, де понад 50% електроенергії виробляється на атомних електростанціях, і вироблятиметься мінімум до 2050 року.

Так, несприятлива світова цінова кон’юнктура на уран, але при цьому, якщо довести виробництво його концентрату в обсягах, рівних нашим потребам, буде чітка впевненість, що у випадку різних світових катаклізмів, в тому числі, політичного характеру, країна не залишиться без сировини для АЕС.

І ще: закрити просто, а от відновити при необхідності – вкрай складно, в деяких випадках – неможливо. Я вже не кажу про соціальні наслідки.

Чому наш уряд з держбюджету дотує державні вугільні шахти і закладає ціну вітчизняного вугілля при виробництві електроенергії за ціною Роттердам + при гіршій його якості, ніж, якби його таки купували в Роттердамі?

У нас що, вугілля більш стратегічна сировина, ніж уран, внаслідок чого вугілля треба дотувати різними способами?

В останні часи В.Януковича, дотування вуглевидобутку з держбюджету сягало 15 млрд при курсі долара 8. Водночас держпрограми типу «Уран України» отримували фінансування на рівні 5% від необхідного. А чому? А тому що вугільні шахтарі – електорат, а вибори у нас відбуваються часто ...

Прибуткові шахти дивним чином і за безцінь виявилися в руках свого донецького олігарха Ахметова, і без всяких додаткових умов.

Всі уряди України бояться протестів шахтарів, які періодично приїжджають стукати касками під КМУ, ведені профспілковим лідером, що на утриманні у відомого олігарха.

Шахтарі уранових шахт теж мають таке право, правда, чисельність їх набагато менша. Тому, судячи з усього, такою завбільшки можна знехтувати, як статистичною помилкою...

НАЕК «Енергоатом» готовий купувати і далі концентрат урану у СхідГЗК за ціною, яка дасть змогу не тільки підтримати галузь, а й розвивати видобуток на Новокостянтинівському родовищі.

Ось тільки «нове» НКРЕКП не готове так само, як і НКРЕКП імені Дмитра Вовка, вносити у тариф Компанії ціну на вітчизняний концентрат урану.
Це стало особисто мені зрозумілим під час Комітетських слухань, Дмитро Коваленко, який відповідає в Комісії за електроенергетику, виступаючи демонстрував маніпулятивні слайди, виготовлені ще при Вовкові, мета яких – внести розбрат в колектив «Енергоатому» і між державними компаніями.

Ліворуч від нього поважно сидів Антон Гудаченко, свіжоспечений директор департаменту з регулювання в електроенергетиці і дружок Вовка, який судиться з Конкурсною комісією з відбору членів НКРЕКП, бо та відхилила його кандидатуру як таку, що не має, як і Вовк, необхідних за законом стажу роботи в енергетиці 5 років.

Моє оціночне судження – при наявності таких кадрів в НКРЕКП, які готують рішення для членів Комісії, як Гудаченко, формула Роттердам + не буде скасована і цим складом НКРЕКП.

Нехай загинається галузь з видобутку рідкісної стратегічної сировини, але інтереси олігарха Ахметова – це святе!

7 серпня, має відбутися засідання НКРЕКП, на якому заплановано розглянути, нарешті, проект постанови щодо встановлення тарифу для АЕС.

На сайті Комісії з’явився проект постанови і обгрунтування до нього. Замість 71,5 коп за 1 кВт-год, як просить НАЕК «Енергоатом», планується збільшити тариф тільки на 3,2% – до 55, 76 коп.

Збільшення торкнеться фонду заробітної плати, але замість 3 млрд грн, фонд збільшиться на 194,15 млн, і тільки з 1 жовтня! При цьому коефіцієнт розрахунку для фонду заробітної плати був знижений (!) з 0,31 до 0,27! І знову обгрунтовують тим, що у атомників і так зарплата вища, ніж середня по промисловості!

І ні слова про збільшення коштів на паливну програму, і інвестиційну програму, скориговану і узгоджену з Міненерговугілля.

Ясна річ, вибори на порозі, треба утримувати середньоринкову ціну на електроенергію за рахунок атомників, у яких частка продажу на ринок електроенергії вище 50%.

І зрештою, адже ну ніяк не можна позбавити надприбутків одіозного вертикально-інтегрованого з владою олігарха, ніяк ...

Члени Комісії, затверджуючи дефіцитний тариф для АЕС, не несуть абсолютно ніякої відповідальності за ядерну і радіаційну безпеку, не кажу вже про енергетичну безпеку. Взагалі ніякої відповідальності ні за що не несуть.

З цим, як мені здається, треба щось робити. Наприклад, внести зміни в закон про НКРЕКП з такою статтею.

А ось ще новина зі свіжих. 3 серпня 2018 СхідГЗК отримав оновлену ліцензію Держатомрегулювання України, в якій крім звичайної його діяльності, внесена діяльність з реалізації проектів зупинки діяльності уранових об'єктів колишнього «Придніпровського хімічного заводу», які належать ДП «Бар'єр».

Ці об'єкти є величезним головним болем Міненерговугілля України вже багато років. Тобто у СхідГЗК з'являються додаткові об'єкти.

При наявності 10-річного контракту між СхідГЗК і НАЕК «Енергоатом» на покупку всього виробленого концентрату, СхідГЗК, за рахунок інвестиційної складової в цій ціні і оптимізації ресурсів всередині підприємства, зміг почати освоєння Новокостянтинівського родовища, на яке давно «облизувався» «Росатом». А тепер що, Міненерговугілля передбачить кошти у бюджетній програмі чи як?

Наближається 26 серпня, професійне свято шахтарів. Напевно, владні чиновники збираються приїхати і привітати шахтарів особисто.

Впевнена, що перші особи Міненерговугілля не спроможуться приїхати до шахтарів, які видобувають уран. Що вони їм скажуть, і як вони подивляться їм в очі? Що міністерство не може впливати на тарифоутворення, оскільки згідно із законом НКРЕКП у нас незалежна, в тому числі від здорового глузду?

Ну, а члени нової НКРЕКП точно не збираються їх вітати.

Рівно рік тому уранові шахти не працювали три місяці, оскільки закінчилася дія ліцензії на урановидобуток, а чиновники Держгеонадра і Мінприроди не змогли розглянути документи у визначений законом термін. Шахтарі не отримували зарплати, видобуток уранової руди впав...

І ось знову, швидше за все шахти зупиняться, але з іншої причини – безсилля влади у забезпеченні енергетичної безпеки.

На мій погляд, пора терміново залучатися профспілкам, щоб зберегти уранодобувну галузь в державі, оскільки у наших чиновників зовсім інші пріоритети ... Досить терпіти знущання, час діяти...

Ольга КОШАРНА

«БізнесЦензор» – uaenergy.com.ua

Теги та ключові фрази
свіжі новини східгзк


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.