Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кабельная ТЕМА №2
21.05.2013р.

Редакция газеты «ЭлектроТЕМА» уже вторично готовит...

Продукция фирмы OEZ возвращается в Украину
25.08.2011р.

В середине 2011 года OEZ выбрал своим дистрибьютором на...

«С-инжиниринг» первой в Украине получила право на освоение новой технологии Sivacon S8
04.08.2011р.

Компания «С-инжиниринг» (SE Group Int.) стала первой в...

КОНФЕРЕНЦИЯ «УКРСТРОЙЭЛЕКТРО-2011» ОБМЕН ОПЫТОМ СОСТОЯЛСЯ!
18.03.2011р.

16 марта 2011 года впервые состоялась Всеукраинская...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

17235
05.07.2006р. |
Захист від ураження електричним струмом

При експлуатації електроустановок побутових споживачів можливі два основних види ураження електричним струмом: прямий дотик до струмопровідних частин та непрямий дотик. Існує ряд захисних засобів захисту від ураження електричним струмом, не перераховуючи їх всіх, зупинюсь на захисті автоматичним вимкненням.
"Електротема" № 13 (45) 6-19 липня 2004 року

Оскільки негативна дія електричного струму на організм людинибільшою мірою залежить від часу проходження струму через організм людини, ефективність засобів захисту тим більша, чим більша швидкість автоматичного вимкнення.

Автоматичне вимкнення пошкодженої ділянки електричного кола можливе за допомогою запобіжників, автоматичних вимикачів та пристроїв захисного вимкнення (ПЗВ).

Захист плавкими запобіжниками

Принцип роботи плавких вставок базується на тепловій дії електричного струму. У нормальних умовах тепло, яке виділяє провідник, розсіюється у навколишньому середовищі. При значному збільшенні струму температура провідника може досягти температури плавлення металу, з якого він виконаний.

Таким чином, при досягненні небезпечного значення струму вставка розплавиться і розірве електричне коло.

Залежність часу вимкнення плавкої вставки від величини струму, який вимикається, називається захисною характеристикою. Захисна характеристика запобіжника залежить від багатьох факторів (температури навколишнього середовища, провідника вставки тощо), тому має досить великі розбіжності (понад 30%), а отже, і невисоку точність роботи. Так, калібровані вставки запобіжників перегорають при струмах, які перевищують струм вставки у 1,4 - 1,8 разів. Тому вставки необхідно використовувати стандартні, на струм, значно менший від довготривалого допустимого струму провідника на ділянці електричного кола, який підлягає захисту.

При виборі запобіжників для захисту від короткого замикання необхідно керуватись тим, щоб час перегоряння вставки від дії короткого замикання не має перевищувати 0,2с при кратності струму короткого замикання (згідно з правилами улаштування електроустановок):

Ік.з./Iвст. ≤ 3Іном

плавкої вставки запобіжника. Час перегорання вставки при коротких замиканнях та перевантаженнях залежить від величини струму та температури навколишнього середовища обернено пропорційно - чим більший струм і температура, тим швидше перегорить вставка.

Номінальні струми плавких вставок, в Амперах такі:

1; 2; 4; 6; 10; 16; 20; 25.

При відсутності стандартної вставки можна, тимчасово, використати мідні провідники наступних діаметрів (по струмах, А):

10А - 0,31мм; 15А - 0,41мм: 20А - 0,45мм: 25А - 0,5мм.

Провіднички необхідно надійно припаяти до патрону вставки!

Вибір запобіжника.

Приймаємо встановлену потужність однофазного споживача електроенергії Рвст.=`3,0` кВт при коефіцієнті одночасності к0= 0,6. Тоді реальна номінальна потужність:

Pp= Рвст∙ K0= 3,0 ∙ 0,6 =`1,8` кBт,

звідки номінальний струм:

Іном=`Рр/U=1,8:220=8,18А Вставка запобіжника повинна бути не меншою від робочого струму, тому вибираємо найближчу стандартну - ІВСТ=`10А.` При цьому, враховуючи, що проводки, якправило, виконуються проводом АППВ-2х2,5 або АПВ - 2х2,5мм, допустимий струм яких приймаємо, згідно ПУЕ табл.1.3.5. - при прихованій проводці Ідоп = 19 А.

Виходячи з наведених розрахунків та враховуючи велику розбіжність у спрацюванні при перевантаженнях - 1,4 - 1,8ІВСТ. (приймаємо 1,6 І вст.), маємо:

Іперег. = 10 ∙ 1,6 = 16 А.

що менше від довготривалого допустимого на ЗА або на 15%, що близьке до вимог ПУЕ р. 3.1.11 (про відношення струму спрацювання запобіжника до довготривалого допустимого при перевантаженні): Іпер /Iдоп ≤ 80% ( на 20%).

Від короткого замикання вставка повинна перегоріти при струмові:

Іперег. = 10 ∙ 3 = 30 А.

де 3 - відношення Ікз/Івст., що значно менше від реальних струмів однофазних коротких замикань, і час вимкнення буде достатнім для надійного захисту від ураження електричним струмом. Ці ж умови підходять і при проводках, що виконані мідними дротами перерізом 1,5 мм2

Якщо проводка виконана мідним дротом перерізом 2,5 мм2 або алюмінієвим 4 мм2, вставку можна використати на 16А.

При монтажі пробкових запобіжників необхідно приєднуватись до мережі так, щоб при викрученій пробці різьбова частина не була під напругою!

Автоматичні вимикачі

Автоматичні вимикачі - апарати, які складаються з потужної контактної системи, швидкодіючого електромагнітного роз’єднувача прямої дії для захисту від коротких замикань та теплового захисту - від перевантаження.

Порівняно із запобіжниками автомати мають постійну готовність до швидкого вмикання, більшу оперативність, забезпечення захисту від перевантажень, а також можливість їх використання в якості рубильника та більшу надійність (близько 25%), завдяки незалежності від температури навколишнього середовища електромагнітного миттєвого розчеплювача.

Недоліком є більша вартість автоматів порівняно із запобіжниками.

Згідно ПУЕ р.3.1.9, струм уставки максимальної миттєво діючої відсічки автомата повинен бути < 4,5Івстта (р. 3.1.11.) < 0,8 Івси. для теплового захисту, при використанні проводів із полівінілхлоридною чи гумовою ізоляцією, а це майже всі проводки у побутових споживачів. Час вимкнення автомата від дії відсічки залежить тільки від величини струму і, виходячи з ампер-секундної характеристики (для вимикачів УкрЕМ ВА-200 тип В, які повинні, завдяки їх ампер-секундним характеристикам, встановлюватись якраз у побутових споживачів) при струмові 4,5ІНОМ складає близько 0,2 - 0,4с. Вимкнення від дії теплового захисту має залежність від величини струму і температури навколишнього середовища. Так, надійне вимкнення автомата від теплового захисту при температурі -40°С - близько 1,3 Іном, а при +20°С - близько 0,9 Іном. Виходячи з наведеного, видно, що тепловий захист надійно захищає проводи від перегріву і пошкодження їх внаслідок цього. Враховуючи, що струм однофазного замикання в мережі із глухозаземленою нейтраллю завдяки наявності повторних заземлень нульового проводу навіть на кінці лінії більший від заданої величини 4,5 Ін (струм однофазного замикання становить 100 і більше ампер), час вимкнення від дії відсічки становить менше 0,4 с, що відповідає вимогам ДЕСТ 30331.3-95 і є достатнім для надійного захисту від ураження електричним струмом.

Вибір автоматичного вимикача.

Приймаємо вихідні дані, як і при виборі запобіжника. При цьому, враховуючи більшу надійність автоматичних вимикачів та захисну характеристику при перевантаженнях (вимкнення автомата при навантаженні 1.0 - 1.3 Іном вставки теплового захисту, а при температурі навколишнього середовища вище 20°С і при менших струмах), приймаємо: для алюмінієвих проводів перерізом 2,5 мм2та мідних 1,5 мм2вставку автомата 16А. Перевіряємо правильність вибору: Струм спрацювання відсічки:

Івідс.= 16х4,5=`72А, де

4,5 - відношення Ікз/Іном. автомата, що менше від струму однофазного короткого замикання.

Струм спрацювання теплового захисту в межах 16А, що також є близьким до вимог ПУЕ.

При проводках перерізом 2,5 мм2 по міді та 4,0 мм2 по алюмінію вставку можна виконати на 25 А, але це, при навантаженні 8.0 - 10А недоцільно.

При виборі автоматичного вимикача необхідно звертати увагу не тільки на вставку, але й на ампер-секундні (захисні характеристики) автомата, тому що вони, маючи однакові номінальні струми, значно відрізняються захисними характеристиками, а саме по струмах спрацювання електромагнітного захисту. Для побутових споживачів прийнятні автомати із вставкою відсічки 3,0 - 5,0 Іном. Це автомати ВА - 2000 В16, ИЭА В16, ABBабо інші типу В.

Автоматичні вимикачі типу С та Dмають струми спрацювання 6ІВСТ та 15ІВСТ відповідно і використовуються у схемах захисту асинхронних двигунів, для побутових споживачів за параметрами не підходять, за винятком випадків використання споживачем електрообладнання з асинхронними електродвигунами потужністю 2,0 і більше кіловат, щоб не вимикались при пускових струмах.

Пристрої захисного вимкнення (ПЗВ)

Автоматичні вимикачі та запобіжники, досить надійно захищаючи від ураження електричним струмом при коротких замиканнях, коли виникають надструми, абсолютно не захищають від струмів витоку, коли струми витоку невеликі, значно менші від робочих струмів або є можливість дотику до струмопровідних частин, які перебувають під напругою при пошкодженні ізоляції, чи дотику до струмопровідних корпусів обладнання при доторканні до них фазного проводу і неспрацювання автомата або запобіжника через недостатній струм замикання або не забезпечення заданого часу автоматичного вимкнення 0,4 с.

В таких випадках у побутових споживачів, де не завжди можна виконати електричний поділ кіл чи використання наднизької напруги, необхідно застосовуючи пристрої захисного вимкнення (ПЗВ), які надійно захищають електромережі від витоку електроенергії у випадку пошкодження ізоляції та захисту від ураження електричним струмом, у випадку потрапляння людини під напругу. ПЗВ також запобігають загоранню і пожежам, які спричиняються струмами витоку.

Висока чутливість (ІΔп < З0мА) ПЗВ та час вимкнення < 0,3с дозволяє надійно захистити від ураження електричним струмом.

При виконанні захисту за допомогою ПЗВ необхідно:

1. Проводки, згідно з Правилами будови електроустановок (ПБЕ), розділ 2.5.5., виконувати трипровідниковими:

фазний - L, нульовий робочий - N, нульовий захисний - РЕ провідники.

2. Через ПЗВ мають бути пропущені всі робочі провідники.

3. Відкриті провідні частини мають бути приєднані до захисного провідника.

4. Захисні провідники повинні мати переріз не менше від перерізу фазного проводу.

5. ПЗВ повинен вимикати всі робочі провідники ділянки електричного кола, яке захищається.

6. У зоні дії ПЗВ нульовий робочий провідник не повинен мати з`єднання із заземленими елементами і нульовим захисним провідником.

При правильному вмиканні ПЗВ виконує такі захисні вимкнення:

а) прямий дотик до фазного проводу;

б) обрив захисного провідника на обладнанні;

в) заміна нульового робочого провідника на нульовий захисний провідник;

г) падіння електроприладу у ванну;

д) дотику до відкритих електропровідних частин, які перебувають під напругою;

ПЗВ випускаються таких типів:

а)FI- функціонально незалежні від напруги;

б) DI- функціонально залежні від напруги;

в) HFI- функціонально умовно залежні від напруги.

Крім того, випускаються диференційні вимикачі, які є комбінацією двох приладів: для захисту електромереж від перевантажень та струмів короткого замикання - автоматичні вимикачі, від витоку струму і ураження електричним струмом у випадку потрапляння людини під напругу - ПЗВ.

Який же вибрати ПЗВ?

Всі перераховані ПЗВ високонадійні пристрої і немає значення, який встановлювати. Звичайно, слід пам’ятати, що для забезпечення надійної комутаційної здатності необхідно вибирати в межах номінального робочого струму у межах 16 – 25 А.

М.Гнєдков,директор навчально-курсового комбінату ВАТ „Черкасиобленерго`.

Теги и ключевые фразы
выды електрычных нагривачив, діаметр мідного провідника із струмом плавлення 20 А, по який частыни изолёваного проводу протикае електрычный струм, засоби захисту від електричного струму 2015, у якому з наведених засобів захисту від ураження електричним струмом використовують як принцип дії згиження до беспечних значень напруги дотику, перелiк захисних засобiв при ураженнi струмом, умовы цраження людыны електрычным струмом, заходи захисту від ураження електричним струмом стисло, засоби захисту електричних проводок, ураження електричним струмом ампер


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

05.02.2010р.

Комплектні пристрої для електропостачання будмайданчика

Схема тимчасового електропостачання містить джерела й споживачів електроенергії, силові пункти й розподільні мережі. Джерелами електропостачання на будівельному майданчику є трансформаторні підстанції стаціонарного або пересувного типу. За відсутності джерел або мереж електропостачання можна застосовувати тимчасові пересувні електростанції на автомобільні шасі, що працюють на рідкому паливі.

При использовании материалов ссылка на www.proelectro.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.