Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кабельная ТЕМА №2
21.05.2013р.

Редакция газеты «ЭлектроТЕМА» уже вторично готовит...

Продукция фирмы OEZ возвращается в Украину
25.08.2011р.

В середине 2011 года OEZ выбрал своим дистрибьютором на...

«С-инжиниринг» первой в Украине получила право на освоение новой технологии Sivacon S8
04.08.2011р.

Компания «С-инжиниринг» (SE Group Int.) стала первой в...

КОНФЕРЕНЦИЯ «УКРСТРОЙЭЛЕКТРО-2011» ОБМЕН ОПЫТОМ СОСТОЯЛСЯ!
18.03.2011р.

16 марта 2011 года впервые состоялась Всеукраинская...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3239
06.09.2007р. |
Світло у підводній безодні

Потрапляючи з повітряного середовища у водне, світло заломлюється. Це явище відоме як «ефект поверхневої втрати». Інтенсивність цього процесу залежить, переважно, від висоти сонцестояння і від стану поверхні води. Невеликі хвилі збирають і розсіюють сонячне проміння подібно лінзам, а штормові хвилі знижують коефіцієнт пропускання світла. При штормовій погоді освітленість під водою в середньому на 15–30% менша.
"Електротема" № 4 (60) 2005 року

Поглинання світла – це складний фізичний процес. З одного боку, світло змушує молекули води активно переміщуватись, а з іншого, навпаки, поглинається у воді розчиненими органічними і неорганічними речовинами. Чим меншу енергію має світло, тим швидше воно поглинається, тому складові спектру з великою довжиною хвилі (червоний і жовтогарячий кольори) - невидимі на глибині 5–8 метрів. На більшій глибині зникає жовта складова спектру, пізніше - синя й зелена тощо. Спектральне поглинання світла залежить і від кольору води.

Вода є неоднорідним середовищем. Коли йдеться про “кришталево чисту” воду, то мається на увазі прозорість з видимістю до 30-40 м. Мікроскопічні частинки, оптичні властивості яких відмінні від оптичних властивостей води, розсіюють світло у вигляді окремих променів. Кожен промінь має велику кількість тонших променів. Розсіювання світла значно ефективніше від поглинання, тому по мірі занурення напрямлене світло змінюється розсіяним, яке надходить з усіх боків. На певній глибині виникає “світловий” туман, тож потрапляючи у підводну безодню, людина перестає орієнтуватись у просторі. І тут помічником для людини стає підводний ліхтар

Масляна лампа. Перші підводні масляні лампи з’явились ще 200 років тому, повітря у них закачувалось вручну. Деякі лампи, як-от лампа “Денірузо”, мали автоматичний клапан, вони були громіздкими, незручними і могли освітити лише 5 кв.м прозорої води.Згодом на зміну цим лампам прийшли електричні вугільні світильники, вони успішно використовувались пірнальниками;виготовлялись невеликими серіями. Наприкінці ХІХ століття винайшли дугову лампу світимістю 2000 свіч. З її допомогою було отримано чіткі фотознимки з глибини 70 м, що на ті часи було справжнім дивом.

Підводні світильники ХХІ століття. Підводні світильники трансформувались у компактні і зручні пристрої, призначені для пошукових робіт під водою, фото- та відеозйомок тощо. Їх потужність і тривалість освітлення залежать від сфери застосування і розрахункової глибини зануреня. Існує два типи підводних ліхтарів. Перевагу віддають першому типу ліхтарів, що мають батарею живленя, вимикач та відбивач. Лампа з патроном у них розміщені в одному корпусі. Асортимент ліхтарів надзвичайно широкий – від невеликих, розміром з кулькову ручку, до ліхтарів великої потужності.

Другий тип ліхтарів з двома корпусами, призначений для професійних підводних робіт, технічного дайвінгу, рухомої кіно- та відеозйомки. Вони створюють великі світлові потоки. У їхніх корпусах розміщені громіздкі батареї, вони кріпляться на спорядженнях пірнальників, а полегшена частина - лампи із змінними відбивачами, мають різні кути розсіяння і крапляться на шоломі.

Компоненти підводних ліхтарів. Підводні ліхтарі працюють від як від одноразових батарей, так і від акумуляторів, що перезаряджуються від мережі змінного струму напругою 220 В. В акумуляторних підводних ліхтарях найчастіше використовуються кадмієва і нікелеві батареї - прості в експлуатації, герметичні і розраховані на 100 циклів “заряду-розряду”. Проте, мають один недолік – їх необхідно розряджати повністю.

Свинцеві і літієві батареї можна дозаряджати у будь-який момент. Але й ці батареї мають свої види: свинцеві батареї надзвичайно громіздкі й не завжди надійні в експлуатації, а літієві дорого коштують. Одноразові марганцеві батареї дешевші від літієвих, але поступаються останнім за ємністю у 5-6 разів. Після повного розряду вони можуть розгерметизовуватись і протікати, тому залишати їх у ліхтарі після роботи не рекомендується.

Ще один важливий компонент ліхтаря – оптика (відображувач, патрон і лампа). Зазвичай, у підводних ліхтарях застосовуються криптонові, ксенонові і галогенні лампи розжарювання. Криптонові лампи мають великий термін експлуатації, але невелику світлову віддачу. Галогенні світять сильніше і працюють довше, але до них не можна торкатись, бо їх колба виготовлена із спеціального кварцового скла.

Деякі фірми-виробники встановлюють у корпусі кілька ламп, які створюють як дальнє, так і ближнє світло, що економить витрату живлення. До таких ліхтарів належать вироби компанії ISOLUX, американські моделі серії UKта ліхтарі типу Pelican. Додаткова лампа, крім того, може слугувати як аварійна, якщо перегоряє основна. Відбивач має параболічну форму, розраховану таким чином, щоб на дальній дистанції промінь ліхтаря створював освітлене коло малого діаметру, тобто щоб світло розсіювалось якомога менше. Є моделі ліхтарів, у яких патрон з лампою висувається, дозволяючи регулювати положення лампи відносно рефлектора і, відповідно, кут розсіювання світла, що необхідно, наприклад, при відеозйомці (наприклад ліхтар Vegaфірми Technisub).

Патрони підводних ліхтарів розраховані на лампи певної потужності, встановлювати у ліхтар більш потужну лампу не рекомендується. У лампах більшої потужності рефлектор – металевий, а патрон виготовлений з кераміки, оскільки при тривалій роботі оптичний блок сильно перегрівається. Захисне скло у таких ліхтарів кварцове. Якщо увімкнути ліхтар у повітряному середовищі і потім занурити у воду, скло може лопнути.

Підводні ліхтарі мають найрізноманітніші типи вимикачів. У малопотужних ліхтарів вимикач зазвичай механічний; його дизайн може бути довільним, але переважно це завжди двоплечовий важіль з гумовим ущільненням у вигляді тороїдного кільця. Ліхтарі потужністю 50-100 Вт вмикаються з допомогою електромагнітного пристрою. Назовні виведена ручка з магнітом, а всередині міститься герконовий вимикач і електронна схема із силовим вимикачем. Це пов’язано з тим, що сила струму всередині ліхтаря може досягати 10 А. Слід відзначити також оригінальний варіант вимикача у деяких моделях ліхтарів: поворот герметичного скла обойми за годинниковою стрілкою – лампа запалюється, а навпаки – гасне.

Корпуси ліхтарів малої потужності, зазвичай, виготовляються із твердого пластику, рідше з металу; корпуси потужних ліхтарів переважно – металеві або алюмінієві.

Потужні ліхтарі кріпляться за допомогою ручок. Для роботи під водою переважно використовуються ручки пістолетного типу. У деяких моделях вони з’ємні – за бажанням, їх можна замінювати. В інших моделях передбачено кріплення на відеокамері.

Як вибрати ліхтар? Досвідчені аквангісти беруть два ліхтарі: один для підсвітки і ще один, великої потужності, – для підводних робіт. Наприклад, якщо планується групове занурення у супроводі інструктора, немає необхідності у ліхтарі великої потужності, достатньо 20 Вт ліхтаря. Для занурення у підводні гроти і на затонулі судна достатньо ліхтаря потужністю 100 Вт. І наостанок трохи романтики: ліхтар повертає глибинам свої барви, а пірнальникам – незвичайне відчуття таємничого підводного світу, яке змушує людей знову і знову занурюватись у безодню.

Підготував

Юрій ІВАНОВ.

Теги и ключевые фразы
електроліхтарі підводні, акумуляторні світильники ліхтарі, підводні світильники, ліхтар підводний, нікель-камідієвиї батареї для тролейбусів, коефіцієнт пропускання світла ліхтарем., криптонові лампи фото, криптонові лампи, пщ, світильники підводні


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
При использовании материалов ссылка на www.proelectro.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.